اوقات شــرعی
آب و هوا
آخرین اخبار شهرســتان سیرجان

در اثر کاهش دما در روزهای 22 و 23 مهر ماه 1399 در مناظق زیدآباد و گلستان و هماشهر (سعادت آباد) وحومه سیرجان سرمازدگی به محصولات زراعی و باغی خسارت وارد کرد

در سال جاری بیش از 15300 تن پسته در این شهرستان برداشت و در زمان برداشت 85 هزار نفر- روز کارگر در باغات شهرستان مشغول به کار شدند

باحضور نماینده فرمانداری ویژه شهرستان، کارشناسان معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان و روسای ادارات تابعه، جلسه بررسی امکان بیمه دام ها همگام با عملیات هویت گذاری دام در این شهرستان برگزار شد.

با حضور رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان، معاون سازمان ومدیر دفتر سرپرستی پروژه سیماک استان و جمعی از کارشناسان کشاورزی شهرستان سیرجان ، چهار مرکز خدمات کشاورزی غیر دولتی در خصوص انجام امور ادارای، اجرایی، فنی و مشاوره ای، افتتاح گردید.

یک دوره آموزشی کاشت، داشت و برداشت زعفران با همکاری مرکز آموزش فنی حرفه ای در محل سالن اجتماعات این مدیریت برگزار شد.

برداشت غلات در شهرستان سیرجان از میزان 2100 هکتارمزارع گندم و 1730هکتار مزارع جو انجام شد.

در هفته دولت هشت طرح کشاورزی و دامپروری با هزینه کرد اعتباری قریب به 423 میلیارد ریال که بیش از 98 میلیارد ریال آن از اعتبارات دولتی است،به بهره برداری می رسد و با بهره برداری از این طرح ها 99 شغل در شهرستان ایجاد می شود.

در راستای ترویج محصول سالم و توانمند سازی زنان روستایی و عشایر بر اساس زنجیره ارزش گیاهان دارویی، سه طرح کاشت گیاهان داروئی در شهرستان سیرجان در حال اجرا می باشد

در راستای برخورد با تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی و مستند به تبصره 2 ماده 10 قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها و حسب دستور دادستان عمومی و انقلاب شهرستان، سیرجان سطحی معادل 6520 مترمربع از اراضی کشاورزی روستای حسن آباد شیخها از توابع بخش مرکزی سیرجان که بصورت غیرمجاز تغییرکاربری یافته بود تخریب و عرصه مورد نظر به حالت کشاورزی برگردانده شد.

در هفته جهاد کشاورزی هشت طرح کشاورزی و دامپروری با هزینه کرد بیش از 260 میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.

برداشت گل محمدی از سطح 280 هکتار گلستانهای شهرستان سیرجان بستـه به منطقـه، از اواسـط اردیبهشت تا اوایل خـرداد ماه شروع و پیک برداشـت 15 روزه می باشد.

اقلیم شهرستان سیرجان برای رشد انواع گیاهان دارویی از جمله آویشن، اسطوخودوس، زیره، گل گاوزبان، به لیمو، پنیرک، گل راعی، مرزنجوش، بادرنجبوییه، بابونه، چای ترش، زوفا، کاکوتی، سنبل الطیب، مریم گلی و ... مناسب است و برخی از این گیاهان به صورت خودرو نیز در دشت‌ها و بیابان‌ها رشد و نمو می‌کنند .

در اثر بارش تگرگ و بارندگی شدید یازدهم و دوازدهم اردیبهشت سال جاری به محصولات کشاورزی و زیربخش های کشاورزی این شهرستان بیش از 59 میلیارد تومان خسارت وارد شد.

خسارتی به مبلغ 1878 میلیارد ریال در اثر سرمازدگی و بارش تگرگ در اواخر اسفند ماه98 و فروردین 1399، به محصولات کشاورزی این شهرستان وارد آمد.

در طی سرمازدگی و تگرگی که که درفروردین ماه در شهرستان سیرجان اتفاق افتاد در محصولات زراعی من جمله گندم و جو در سطح 115 هکتار به میزان 104 تن محصول بین 20 تا 40 درصد خسارتی برابر با 1904 میلیون ریال وارد گردید.

آخرین اخبــار سایت های مرتبط
گزارش تصویری
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق