اوقات شــرعی
آب و هوا
سوالات رایج باغبانی

گلخانه استاندارد و مقاوم چه نوع گلخانه ای است و جنس سازه آن چه باید باشد؟

گلخانه استاندارد به انضمام تجهیزات جانبی وابسته ، محلی است که می بایست گیاه و محصولات تحت کشت را با توجه به اقلیم مورد نظر در برابر ناملایمات جوی و سایر تهدیدات قهری (باد طوفان برف - محصول.... ) (بارهای زنده ومرده)حفظ نماید و کلیه تمهیدات در برابر احتمال قطع گاز و برق و سرمازدگی از قبل پیش بینی شده باشد.

جنس سازه گلخانه به دلیل رطوبت فراوان و احتمال وجود گاز   SO2حاصل از سوختن سولفور (گوگرد) می بایست گالوانیزه و مقاوم در برابر خوردگی و زنگ باشد . همچنین سبک و مقاوم در برابر باد و طوفان و وزن برف باشد سهولت در نصب و خدمات پس از فروش نیز از اختصاصات مهم یک سازه گلخانه ایده آل است .ودرکل رعایت اصول فنی نظامنامه گلخانه های کشور ملاک استاندارد و مقاومت سازه میباشد.

1-              جهت استقرار گلخانه به چه سمت باشد بهتر است و نوع پوشش گلخانه را توضیح دهید .

در گلخانه های وسیع و یکپارچه سر وته گلخانه ها به سمت شمال و جنوب باید باشد و بدنه به سمت غرب و شرق ، چرا که باد غالب اغلب نقاط در نیمکره شمالی کره زمین غرب به شرق می وزد و استقرار غربی شرقی گلخانه ها موجب مقاومت بیشتر سازه در برابر وزش باد می گردد.

وپوشش گلخانه شفاف بامقاومت در برابر اشعه خورشید باشدبهتر است دیواره ها پلی کربنات و سقف پلاستیک

2-              ارتفاع و عرض محل  استقرار گلخانه چه تاًثیری در احداث گلخانه دارد ؟

ارتفاع بلند یعنی بین 6 تا 7 متر موجب بیشتر شدن حچم هوا می گردد(ارتفاع تا زیر ناودان 5/3وتا زیر قوس سقف حداقل 5/5 متر باشد) و هم چنین همواره هوای مطلوب در دسترس گیاه خواهد بود . چون هوای نامطلوب به بالای گلخانه رفته و از دریچه های سقفی خارج می گردد. همچنین هر چه گلخانه ارتفاع بیشتری داشته باشد و سطح آن یکپارچه باشد انرژی کمتری برای گرمایش و سرمایش مصرف می کند . چرا که ظرفیت گرمایی حجم هوای زیاد بیشتر است و ظرفیت گرمایی بالا موجب می شود که گرمای جذب شده در طی روز را دیرتر از دست بدهد . درست مانند آب دریا !  عرض زیاد یا گلخانه های چند واحدی موجب می شود تا تعداد ردیفهای کشت بیشتر شود و موانع عملکرد ماشین آلات در داخل گلخانه کمتر گردد . همچنین تعداد ستونها هم کاهش می یابد و قیمت تمام شده سازه نیز کمتر و زمین کمتری هم مورد استفاده قرارمی گیرد.

امروزه حداقل وسعت دارای توجیه برای گلخانه یک هکتار است ولی چنانچه متقاضی قصد داشته باشد با وسعت کم شروع کند و ظرف یک سال به یک هکتار افزایش دهد قابل توجیه است .

یکپارچگی و وسعت هر چه بیشتر باشد عملکرد گیاه بیشتر است و هزینه ها سرشکن می گردد. وسعت زیاد به دلیل تامین حجم هوای زیاد یکنواختی دما ، حذف تنشهای حرارتی به گیاه و کاهش مصرف سوخت و انرژی و کاهش هزینه های تولید بسیار بهتر است .

3-              با توجه به تغییرات جوی اختلاف دمای محیط بیرون و رطوبت داخل گلخانه چگونه باشد و چه اهمیتی دارد ؟

تضمین تامین اختلاف دمای محیط بیرون و داخل گلخانه مورد نیاز برای سیستمهای گرمایشی و سرمایشی گلخانه از مهم ترین فاکتورهای اصلی در تجهیزات گرمایشی و سرمایشی می باشد . چرا که دمای مورد نیاز گیاه با توجه به سرما و گرمای محیط بیرون می بایست بدون هر گونه افت و خیز ناگهانی تامین گردد. زیرا تنش حرارتی موجب توقف رشد گیاه می گردد. و ضررهای جبران ناپذیری را در میزان عملکرد محصول به بار می آورد .

4-              تفاوت کشتهای هیدروپونیک و خاکی را توضیح دهید .

آبکشت یا هیدروپونیک روش نوینی برای پرورش گیاهان است که در آن خاک زراعی به کار نمی رود . پایه و اساس این تکنیک عبارت است از تغذیه گیاه در محلولی که کلیه عناصر غذایی لازم و اساسی گیاه در آن وجود دارد . ریشه گیاه ممکن است یا مستقیما در محلول غذایی باشد یا در بستری از مواد خنثی که آغشته به محلول غذایی است قرار گیرد . هیدروپونیک این امکان را به کشاورز می دهد که در زمان کوتاهتر و با زحمت کمتر محصولی با راندمان بیشتر را کشت نماید . هر گیاهی را می توان به صورت هیدروپونیک کشت کرد ولی کشت هیدروپونیک برای گیاهانی مثل گوجه فرنگی ، خیار ، فلفل و گیاهان برگی مثل کاهو و گیاهانی که رشد سریع دارند ایده آل است .

در محیطهای کشت خاکی ، خاک می بایست از نوع سبک لومی شنی یا لومی رسی با حاصلخیزی مناسب باشد . خاک بایستی از تهویه مناسب برخوردار باشد . اسیدیته مناسب خاک نیز بین 7-6 می باشد . در کشتهای خاکی 4-3 تن کود دامی پوسیده را به هر هزار مترمربع اضافه می کنند و بعد از مخلوط یکنواخت اقدام به کشت پایه های گیاه می کند . در روش کشت بدون خاک از بستر هایی نظیر پشم سنگ کوکوپیت یا لیکا و پرلیت استفاده می کنند . که به صورت کشت بستری در بسترهایی به عرض حدود 50 سانتیمتر یا دو ردیف و به عمق 30 سانتیمتر کشت انجام می شود . البته در روش نسبتاً مرسومی هم کشت به صورت گلدانی بر روی سکوهایی به ارتفاع 60 تا 80 سانتیمتر و در گلدان حاوی مواد بستری به صورت تک بوته یا دو بوته کشت انجام می شود .

5-              میزان عملکرد در واحد سطح در کشتهای هوای آزاد و گلخانه به چه صورت است ؟

میزان عملکرد در واحد سطح به طول دوره و کاهش تنشهای وارده به گیاه و همچنین نوع بستر گیاه بستگی دارد هرچه گلخانه دارای ارتفاع بلند و تجهیزات گرمایش و سرمایش و رطوبت را استاندارد باشد . طول دوره افزایش می یابد . بسترهای بدون خاک و کشت هیدروپونیک باعث افزایش عملکرد می گردد.

6-        در رابطه با استفاده نیروی انسانی جهت کار در گلخانه و بازاریابی محصولات گلخانه چگونه است ؟

هر چه اتوماسیون در گلخانه بیشتر باشد ضمن کاهش خطای انسانی موجب کاهش هزینه ها نیز می گردد. امروزه در گلخانه های سنتی و غیر مدرن کشور ، 20 نفر پرسنل در هکتار اشتغال دارند که در مقایسه با گلخانه های پیشرفته که 3 تا5نفر در هکتار می باشد

7-       آفات و بیماریهای مهم پسته را نام ببرید؟

 آفات مهم : پسیل پروانه چوبخوار- سن های پسته- سوسک سر شاخه خوار و بیمایهای مهم : گموز- بیماری خشکیدگی شاخه ها- نماتد مولد غده ریشه پسته- بیماری لکه برگی پسته

8-  نهال در ختان مثمر بايد چه خصوصياتي داشته باشد؟

نهال مهمترين نهاده در توليد محصولات باغي مي باشد  نهال بايد استاندارد، داراي اصالت وعاري از آفات وبيماريهاي گياهي باشد ونهال شناسه دار وداراي گواهي بهداشت از نهالستان هاي داراي مجوز تامين گردد.


آخرین اخبــار سایت های مرتبط
گزارش تصویری
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق