تازه ترین خبــرها
برگزاری میز خدمت در نماز جمعه شهرستان رابر
پلمپ شش فروشگاه غیرمجاز توزیع سموم کشاورزی در بخش چترود
روزشمار هفته منابع طبيعي اعلام شد
سومین نشست آشنایی و مبارزه با آفت مگس مدیترانه ای در شهرستان رفسنجان برگزار شد.
برگزاری اولین جلسه هماهنگی دوره های مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح در استان کرمان
کلاس بهداشت و نگهداری بره و بزغاله تازه متولد شده در شهرستان شهربابک برگزار شد.
جشنواره غذاهاي سنتي و محلي با همت اعضاء صندوق اعتبارات خرد زنان روستايي در شهرستان انار برگزار شد.
جلسه ستادهاي چهارگانه نماز، زكات، امر به معروف و نهي از منكر مديريت جهاد كشاورزي ارزوئيه برگزار شد.
بر گزاری نمایشگاه تولید محصولات سالم و ارگانیک در مرکز برج معاذ شهرستان فهرج
کمیته ردیابی ملخ وکنترل ملخ در شهرستان ارزوئیه تشکیل شد.
با توجه به اطلاعات هواشناسی میزان نیاز سرمائی بعضی از ارقام پسته در بعضی از مناطق استان تاًمین نگردیده است.
شهرک گلخانه ای روداب شهرستان نرماشیر در همزمان با بهار انقلاب به بهره برداری رسید
22 بهمن ماه سال جاری جشنواره فرهنگی، هنری و ورزشی روستائیان و عشایر کرمان برگزار شد.
اطلاعیه پخش مستند عملکرد سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان
با اعتبار ی بالغ بر 3400میلیون ریال اولین طرح آبیاری زیر سطحی در شهرستان زرند افتتاح شد
یازده غرفه نمایشگاه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دستاوردهای بخش کشاورزی و دامپروی استان کرمان آغاز به کار نمود.
افتتاح 108 طرح کشاورزی و دامپروری استان کرمان در جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی
مگس میوه مدیترانه ای
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
مگس میوه مدیترانه ای
کرم سیب
کرم گلوگاه انار
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
راهکارهای موثر جهت کاهش افلاتوکسین در مرحله انبارداری پسته
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
افلاتوکسین
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
زنبور مغز خوار بادام
نماتود مولد غده ریشه پسته
بیماری فتيله نارنجي گردو
بیماری فتيله نارنجي گردو
امام صادق (ع): هيچ كارى نزد خدا محبوبتر از كشاورزى نيست خداوند هيچ پيامبرى برنينگيخت مگر آن كه كشاورز بود ، به جز ادريس (ع)خيّاط بود .
حضرت امام باقر (علیه السّلام) فرموده اند: بهترین کارها زراعت است که نفعش عاید عموم می شود و از حصول آن نیکوکاران و بدکاران ارتزاق می کنند.
پيامبر خدا (ص)فرمود: هر مسلمانى درختى بنشاند، يا كِشته ‏اى بكارد و انسانى يا پرنده‏ اى يا حيوانى از محصول آن بخورد،براى وى صدقه محسوب شود .
حضرت علی (ع) فرمود: «من وجد ماء و ترابا ثم افتقر فابعده الله »گسی که باداشتن آب و خاک، باز هم فقیر باشد; از رحمت خداوند متعال دوراست.
امام صادق (ع) فرمود: «الکیمیاء الاکبر الزراعه.» زراعت گرانبهاترین گوهر نایاب است.
كشاورز پاك‌عقيده‌ترين انسان‌ها و سر و كارش با خدا است
متن کامل خبــر
کد خبر: 6613 | تاریخ وقوع: 1397/09/07 | تاریخ انتشار: 1397/09/07 | 1:06 PM | بازدید: 145    


کلاس آموزشی بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان و تب برفکی در شهرستان شهربابک برگزار شد.
با توجه به اهمیت افزایش آگاهی، شناخت و پیشگیری از بیماریهای آنفولانزای فوق حاد پرندگان و تب برفکی، کلاس آموزشی با همکاری شبکه دامپزشکی و کانون بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی برگزار شد.

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، فتوحیان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهربابک گفت: طبق مصوبات جلسه پدافند غیر عامل  در خصوص بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان و با  توجه به اهمیت آموزش جهت افزایش آگاهی، شناخت و   پیشگیری از بیماری ، کلاس آموزشی با موضوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان و بیماری تب برفکی توسط اداره ترویج و با همکاری شبکه دامپزشکی و کانون بسیج  مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی برگزار شد.

وی افزود: این کلاس با حضور بیش از 40 نفر از  دامداران و پرورش دهندگان طیور منطقه دهج در محل مرکز خدمات جهاد کشاورزی دهج برگزار گردید.

فتوحیان با اشاره به اینکه در این کلاس دکتر خدایاری در خصوص آنفولانزای فوق حاد پرندگان و  تب برفکی توضیحات مبسوطی به حاضرین ارائه نمودند و افزود: خطر شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان با شروع فصل سرما و مهاجرت پرندگان وحشی افزایش می یابد.

وی اظهار داشت: اگر پروش دهندگان طیور نکات آموزشی و بهداشتی را برای مقابله با  این بیماری رعایت نکنند خسارات زیادی به صنعت مرغ شهرستان وارد می شود.

وی همچنین یاد آور شد که آنفولانزای پرندگان یک بیماری حاد و بسیار واگیردار در گونه های مختلف پرندگان بوده که از نظر اقتصادی و بهداشت عمومی به علت توانایی ایجاد بیماری و مرگ و میر در پرندگان و انسان ها، قطع تجارت پرندگان، تهدید امنیت غذایی، دارای اهمیت بسیار زیادی است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهربابک خاطر نشان کرد: ويروس آنفلوانزا نوعی از RNA ویروس بوده و براساس پروتئين مركزي خود به سه زير گروه A ، B و C تقسیم می شودکه  نوع A ، عامل اصلی آنفلوانزای پرندگان است و قادر است منجر به ابتلاي گونه هاي مختلف پستانداران و پرندگان به این بیماری  شود و این ویروس قادر است از طریق تجهیزات و لوازم مرغداری ها و نیز البسه کارگران، قفس ها و کامیون های ویژه حمل پرندگان، از محلی به محل دیگر انتقال یابد.

وی افزود: انتقال ويروس آنفلوانزا از پرنده به انسان از طریق تماس نزدیک و طولاتی مدت با پرندگان آلوده از جمله نگهداري، ذبح، كار در مرغداري و يا فروش پرندگان در بازارهاي فروش زنده صورت می گیرد و برخورد دست با سطوح آلوده و تماس دست آلوده شده با مخاط چشم، بيني و دهان، سبب ورود ويروس به بدن مي شود، لذا رعایت بهداشت دست و شستشوي مرتب آن، نقش ویژه ای در پیشگیری از بیمار شدن افراد بازی می کند.

فتوحیان در ادامه خاطرنشان کرد: واكسيناسيون راه دیگر پیشگیری از ابتلا به بيماري آنفولانزا بوده اما با توجه به جهش و نوترکیبی هایی که هرچند سال یک بار رخ می دهد این روش در پیشگیری از سویه های جدید ویروس زیاد موثر نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در ادامه مدرس کلاس در مورد بیماری تب برفکی نیز مطالبی را بیان کرد، افزود: تب برفکی یک بیماری عفونی و ویروسی است که موجب بیمار شدن حیوانات زوج سم از جمله گاو و اعضای خانواده گاوسانان می شود علائم مشخصه این بیماری تب بالا، کاهش شدید تولید شیر، بی اشتهائی،  ایجاد زخم در ناحیه سم و فضای بین انگشتی است.

وی افزود: تب برفکی بسیار واگیردار است و تماس با تجهیزات دامداری، غذا، وسایل نقلیه، البسه آلوده و حیوانات شکارچی اهلی و وحشی موجب گسترش بیماری می شود و این بیماری به عنوان طاعون برای صنعت دامداری محسوب می شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهربابک خاطر نشان کرد: تب برفکی به دلیل فاکتور هایی از جمله سرعت انتشار و شدت عفونت زائی، جزء مهمترین بیماری های ویروسی دام محسوب می گردد و طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی تب برفکی از جمله بیماریهای مشترک بین انسان و دام محسوب می شود اما عوارض این بیماری بر انسان ها بسیار کم است احتمال انتقال به انسان ها در شرایطی که از فراورده های لبنی خام و گوشت هایی که مراحل نگهداری و پخت را خوب طی نکرده اند وجود دارد.

                       

 

نظرات کاربــران:

 
تاکنون هیچ نظری در مورد این خبر ارسال نشده است

نام:
ایمیل:  
نظر:
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق