تازه ترین خبــرها
برگزاری جلسه کارگروه کشاورزی پدافند غیر عامل در سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان
جلسه کمیته برداشت گندم، با حضور فرماندار شهرستان ارزئیه برگزار گردید
کارگاه آموزشی هویت گذاری دام سبک و سنگین در بخش ماهان کرمان برگزار گردید
افزايش جمعيت گونه‌اي پروانه همزمان با بارش‌ها در كشور
هلیوتیس
بيماري پوسیدگی طوقه و ریشه (گموز یا شیره سیاه)
هلیوتیس
هر روز که از تشکیل بسیج می گذرد اثرات و ثمرات آن بیشتر ملموس می گردد
عوامل موثر در انتقال بیماری آتشک درختان میوه
کنترل بیماری آتشک درختان میوه دانه دار
شروع عملیات ردیابی و علایم اولیه بیماری آتشک
اطلاعیه فوری
عارضه لکه پوست استخوانی
در شهرستان رفسنجان به صورت غیرقانونی سم فاقد مجوز و برچسب فارسی الیت توزیع شده است.
برداشت ترخون در سطح 73 هکتار در گلباف و راین شهرستان کرمان
بازار مناسب فروش داخلی و صادرات گلاب و گل سبب توسعه گلستانها در استان است.
تفاوت داغوی ناشی از کمبود کلسیم و سن زدگی
آفت شپشک تنه ای و واوی پسته
بيماري پوسیدگی طوقه و ریشه ( گموز )
کرم سیب
سن گندم
برگزاری آیین وفات حضرت خدیجه (س) درسازمان جهاد کشاورزی استان کرمان
« عطر افشاني قبور مطهر شهدای کرمان، در روز روابط عمومی»
پروژه دهکده تخصصی خرما در شهرستان بم کلنگ زنی شد.
كارگاه آموزشي آشنائي با طرح اصلاح نژادگوسفند وبز و تغذيه دام در شهرستان شهربابک برگزار شد
کارگاه آموزشی- ترویجی آشنایی با بیماری شانکر باکتریایی درختان میوه هسته دار و کنترل آن در منطقه ماهان کرمان برگزار گردید.
مبارزه با ملخ صحرایی دریایی و آفات مزارع گندم در شهرستان ارزوئیه انجام شده و همچنان ادامه دارد.
در شهرستان سیرجان بیش از 10678 هکتار از اراضی و باغات به سیستم های نوین آبیاری مجهز شده اند.
قابل توجه باغداران محترم
نماتود مولد غده ریشه
باد
بیماری قرنطینه ای شارکا یا آبله آلو
بیماری آتشک
پوسیدگی طوقه و ریشه پسته یا بیماری گموز پسته
در تابستان سال جاری جشنواره ایده های برتر بخش کشاورزی با محوریت سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار می شود.
پسیل پسته
جزئیات صدور مجوز جدید گیاهان داروئی مشترک اعلام گردید
امام صادق (ع): هيچ كارى نزد خدا محبوبتر از كشاورزى نيست خداوند هيچ پيامبرى برنينگيخت مگر آن كه كشاورز بود ، به جز ادريس (ع)خيّاط بود .
حضرت امام باقر (علیه السّلام) فرموده اند: بهترین کارها زراعت است که نفعش عاید عموم می شود و از حصول آن نیکوکاران و بدکاران ارتزاق می کنند.
پيامبر خدا (ص)فرمود: هر مسلمانى درختى بنشاند، يا كِشته ‏اى بكارد و انسانى يا پرنده‏ اى يا حيوانى از محصول آن بخورد،براى وى صدقه محسوب شود .
حضرت علی (ع) فرمود: «من وجد ماء و ترابا ثم افتقر فابعده الله »گسی که باداشتن آب و خاک، باز هم فقیر باشد; از رحمت خداوند متعال دوراست.
امام صادق (ع) فرمود: «الکیمیاء الاکبر الزراعه.» زراعت گرانبهاترین گوهر نایاب است.
كشاورز پاك‌عقيده‌ترين انسان‌ها و سر و كارش با خدا است
متن کامل خبــر
کد خبر: 6613 | تاریخ وقوع: 1397/09/07 | تاریخ انتشار: 1397/09/07 | 1:06 PM | بازدید: 267    


کلاس آموزشی بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان و تب برفکی در شهرستان شهربابک برگزار شد.
با توجه به اهمیت افزایش آگاهی، شناخت و پیشگیری از بیماریهای آنفولانزای فوق حاد پرندگان و تب برفکی، کلاس آموزشی با همکاری شبکه دامپزشکی و کانون بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی برگزار شد.

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، فتوحیان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهربابک گفت: طبق مصوبات جلسه پدافند غیر عامل  در خصوص بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان و با  توجه به اهمیت آموزش جهت افزایش آگاهی، شناخت و   پیشگیری از بیماری ، کلاس آموزشی با موضوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان و بیماری تب برفکی توسط اداره ترویج و با همکاری شبکه دامپزشکی و کانون بسیج  مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی برگزار شد.

وی افزود: این کلاس با حضور بیش از 40 نفر از  دامداران و پرورش دهندگان طیور منطقه دهج در محل مرکز خدمات جهاد کشاورزی دهج برگزار گردید.

فتوحیان با اشاره به اینکه در این کلاس دکتر خدایاری در خصوص آنفولانزای فوق حاد پرندگان و  تب برفکی توضیحات مبسوطی به حاضرین ارائه نمودند و افزود: خطر شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان با شروع فصل سرما و مهاجرت پرندگان وحشی افزایش می یابد.

وی اظهار داشت: اگر پروش دهندگان طیور نکات آموزشی و بهداشتی را برای مقابله با  این بیماری رعایت نکنند خسارات زیادی به صنعت مرغ شهرستان وارد می شود.

وی همچنین یاد آور شد که آنفولانزای پرندگان یک بیماری حاد و بسیار واگیردار در گونه های مختلف پرندگان بوده که از نظر اقتصادی و بهداشت عمومی به علت توانایی ایجاد بیماری و مرگ و میر در پرندگان و انسان ها، قطع تجارت پرندگان، تهدید امنیت غذایی، دارای اهمیت بسیار زیادی است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهربابک خاطر نشان کرد: ويروس آنفلوانزا نوعی از RNA ویروس بوده و براساس پروتئين مركزي خود به سه زير گروه A ، B و C تقسیم می شودکه  نوع A ، عامل اصلی آنفلوانزای پرندگان است و قادر است منجر به ابتلاي گونه هاي مختلف پستانداران و پرندگان به این بیماری  شود و این ویروس قادر است از طریق تجهیزات و لوازم مرغداری ها و نیز البسه کارگران، قفس ها و کامیون های ویژه حمل پرندگان، از محلی به محل دیگر انتقال یابد.

وی افزود: انتقال ويروس آنفلوانزا از پرنده به انسان از طریق تماس نزدیک و طولاتی مدت با پرندگان آلوده از جمله نگهداري، ذبح، كار در مرغداري و يا فروش پرندگان در بازارهاي فروش زنده صورت می گیرد و برخورد دست با سطوح آلوده و تماس دست آلوده شده با مخاط چشم، بيني و دهان، سبب ورود ويروس به بدن مي شود، لذا رعایت بهداشت دست و شستشوي مرتب آن، نقش ویژه ای در پیشگیری از بیمار شدن افراد بازی می کند.

فتوحیان در ادامه خاطرنشان کرد: واكسيناسيون راه دیگر پیشگیری از ابتلا به بيماري آنفولانزا بوده اما با توجه به جهش و نوترکیبی هایی که هرچند سال یک بار رخ می دهد این روش در پیشگیری از سویه های جدید ویروس زیاد موثر نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در ادامه مدرس کلاس در مورد بیماری تب برفکی نیز مطالبی را بیان کرد، افزود: تب برفکی یک بیماری عفونی و ویروسی است که موجب بیمار شدن حیوانات زوج سم از جمله گاو و اعضای خانواده گاوسانان می شود علائم مشخصه این بیماری تب بالا، کاهش شدید تولید شیر، بی اشتهائی،  ایجاد زخم در ناحیه سم و فضای بین انگشتی است.

وی افزود: تب برفکی بسیار واگیردار است و تماس با تجهیزات دامداری، غذا، وسایل نقلیه، البسه آلوده و حیوانات شکارچی اهلی و وحشی موجب گسترش بیماری می شود و این بیماری به عنوان طاعون برای صنعت دامداری محسوب می شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهربابک خاطر نشان کرد: تب برفکی به دلیل فاکتور هایی از جمله سرعت انتشار و شدت عفونت زائی، جزء مهمترین بیماری های ویروسی دام محسوب می گردد و طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی تب برفکی از جمله بیماریهای مشترک بین انسان و دام محسوب می شود اما عوارض این بیماری بر انسان ها بسیار کم است احتمال انتقال به انسان ها در شرایطی که از فراورده های لبنی خام و گوشت هایی که مراحل نگهداری و پخت را خوب طی نکرده اند وجود دارد.

                       

 

نظرات کاربــران:

 
تاکنون هیچ نظری در مورد این خبر ارسال نشده است

نام:
ایمیل:  
نظر:
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق