تازه ترین خبــرها
با اصلاح الگو کشت شهرستان راور در چند سال آینده این منطقه یکی از مناطق مهم تولید گیاهان داروئی می شود.
اجرای طرح اطلاع رسانی پیشگیری از تنبلی چشم با همکاری مدیریت جهاد کشاورزی و فرمانداری شهرستان سیرجان
کلاس آموزشی پرورش زنبور عسل ویژه صندوقهای خرد زنان ویژه زنان روستایی بخش حجت آباد شهرستان راور برگزار شد.
در حال حاضر فرسایش و آلودگی خاک، دو تهدید و چالش زیست محیطی خاک می باشند.
توجه به خاک کمتر از سایر نهاده ها بوده است.
مدیریت و کنترل آفت پسیل پسته با اجراء طرح مدیریت تلفیقی کنترل پسیل پسته در شهرستان رفسنجان
ارتقاء دانش مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ر)ه شهرستان فهرج با همکاری مروجین کشاورزی
خوشبختانه تا کنون آفت مگس مدیترانه ای در شهرستان راور مشاهده نشده است.
برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با سموم و آفت کش های کشاورزی در شهرستان بم
کارگاه آموزشی روشهای کنترل و مبارزه با مگس میوه مدیترانه ای در روستای داوران رفسنجان برگزار گردید
مسئول حراست مديريت جهاد كشاورزي شهرستان ريگان حائز رتبه اول استان دررشته ترتیل شد.
همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دومین نمایشگاه صنایع تبدیلی، تکمیلی فناوریهای پیشرفته غذایی برگزار میگردد
از ثمرات انقلاب اسلامی: افق روشن کشاورزی با توسعه کشت گیاهان دارویی و کشت های جایگزین در شهرستان زرند
آموزش چهره به چهره کشاورزان و دامداران روستای بنه شوخته در خصوص کاشت و داشت گندم ، هرس و تغذیه درختان میوه و بیماری تب برفکی
برداشت بیش از 2500 تن مرکبات در بخش شهداد شهرستان کرمان
دیدار با خانواده شهدای جهاد کشاورزی شهرستان رابر با حضور فرماندار و مسئولین ادارات شهرستان رابر
دهمین نمایشگاه تخصصی تکنولوژیهای نوین کشاورزی وماشین آلات و ادوات کشاورزی و هفتمین نمایشگاه تخصصی دام، طیور و شیلات و دومین نمایشگاه تخصصی خشکبار، صنایع تبدیلی وبسته بندی از 20 آذرماه برگزارمی شود.
یکی از برنامه های مهم در پیش روی سازمان جهاد کشاورزی تغییر رقم گردواز طریق پیوند سرشاخه کاری می باشد
جلسه بررسی برنامه های موفق مقابله با کرم خراط و برنامه های پیش رو، در محل سالن پیامبر اعظم استانداری برگزار شد.
کارکنان سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، همگام و هم دوش با مردم استان کرمان در مراسم راهپیمایی روز 13 آبان شرکت نمودند .
مگس میوه مدیترانه ای
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
مگس میوه مدیترانه ای
کرم سیب
کرم گلوگاه انار
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
راهکارهای موثر جهت کاهش افلاتوکسین در مرحله انبارداری پسته
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
افلاتوکسین
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
زنبور مغز خوار بادام
نماتود مولد غده ریشه پسته
بیماری فتيله نارنجي گردو
بیماری فتيله نارنجي گردو
امام صادق (ع): هيچ كارى نزد خدا محبوبتر از كشاورزى نيست خداوند هيچ پيامبرى برنينگيخت مگر آن كه كشاورز بود ، به جز ادريس (ع)خيّاط بود .
حضرت امام باقر (علیه السّلام) فرموده اند: بهترین کارها زراعت است که نفعش عاید عموم می شود و از حصول آن نیکوکاران و بدکاران ارتزاق می کنند.
پيامبر خدا (ص)فرمود: هر مسلمانى درختى بنشاند، يا كِشته ‏اى بكارد و انسانى يا پرنده‏ اى يا حيوانى از محصول آن بخورد،براى وى صدقه محسوب شود .
حضرت علی (ع) فرمود: «من وجد ماء و ترابا ثم افتقر فابعده الله »گسی که باداشتن آب و خاک، باز هم فقیر باشد; از رحمت خداوند متعال دوراست.
امام صادق (ع) فرمود: «الکیمیاء الاکبر الزراعه.» زراعت گرانبهاترین گوهر نایاب است.
كشاورز پاك‌عقيده‌ترين انسان‌ها و سر و كارش با خدا است
متن کامل خبــر
کد خبر: 6613 | تاریخ وقوع: 1397/09/07 | تاریخ انتشار: 1397/09/07 | 1:06 PM | بازدید: 36    


کلاس آموزشی بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان و تب برفکی در شهرستان شهربابک برگزار شد.
با توجه به اهمیت افزایش آگاهی، شناخت و پیشگیری از بیماریهای آنفولانزای فوق حاد پرندگان و تب برفکی، کلاس آموزشی با همکاری شبکه دامپزشکی و کانون بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی برگزار شد.

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، فتوحیان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهربابک گفت: طبق مصوبات جلسه پدافند غیر عامل  در خصوص بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان و با  توجه به اهمیت آموزش جهت افزایش آگاهی، شناخت و   پیشگیری از بیماری ، کلاس آموزشی با موضوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان و بیماری تب برفکی توسط اداره ترویج و با همکاری شبکه دامپزشکی و کانون بسیج  مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی برگزار شد.

وی افزود: این کلاس با حضور بیش از 40 نفر از  دامداران و پرورش دهندگان طیور منطقه دهج در محل مرکز خدمات جهاد کشاورزی دهج برگزار گردید.

فتوحیان با اشاره به اینکه در این کلاس دکتر خدایاری در خصوص آنفولانزای فوق حاد پرندگان و  تب برفکی توضیحات مبسوطی به حاضرین ارائه نمودند و افزود: خطر شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان با شروع فصل سرما و مهاجرت پرندگان وحشی افزایش می یابد.

وی اظهار داشت: اگر پروش دهندگان طیور نکات آموزشی و بهداشتی را برای مقابله با  این بیماری رعایت نکنند خسارات زیادی به صنعت مرغ شهرستان وارد می شود.

وی همچنین یاد آور شد که آنفولانزای پرندگان یک بیماری حاد و بسیار واگیردار در گونه های مختلف پرندگان بوده که از نظر اقتصادی و بهداشت عمومی به علت توانایی ایجاد بیماری و مرگ و میر در پرندگان و انسان ها، قطع تجارت پرندگان، تهدید امنیت غذایی، دارای اهمیت بسیار زیادی است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهربابک خاطر نشان کرد: ويروس آنفلوانزا نوعی از RNA ویروس بوده و براساس پروتئين مركزي خود به سه زير گروه A ، B و C تقسیم می شودکه  نوع A ، عامل اصلی آنفلوانزای پرندگان است و قادر است منجر به ابتلاي گونه هاي مختلف پستانداران و پرندگان به این بیماری  شود و این ویروس قادر است از طریق تجهیزات و لوازم مرغداری ها و نیز البسه کارگران، قفس ها و کامیون های ویژه حمل پرندگان، از محلی به محل دیگر انتقال یابد.

وی افزود: انتقال ويروس آنفلوانزا از پرنده به انسان از طریق تماس نزدیک و طولاتی مدت با پرندگان آلوده از جمله نگهداري، ذبح، كار در مرغداري و يا فروش پرندگان در بازارهاي فروش زنده صورت می گیرد و برخورد دست با سطوح آلوده و تماس دست آلوده شده با مخاط چشم، بيني و دهان، سبب ورود ويروس به بدن مي شود، لذا رعایت بهداشت دست و شستشوي مرتب آن، نقش ویژه ای در پیشگیری از بیمار شدن افراد بازی می کند.

فتوحیان در ادامه خاطرنشان کرد: واكسيناسيون راه دیگر پیشگیری از ابتلا به بيماري آنفولانزا بوده اما با توجه به جهش و نوترکیبی هایی که هرچند سال یک بار رخ می دهد این روش در پیشگیری از سویه های جدید ویروس زیاد موثر نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در ادامه مدرس کلاس در مورد بیماری تب برفکی نیز مطالبی را بیان کرد، افزود: تب برفکی یک بیماری عفونی و ویروسی است که موجب بیمار شدن حیوانات زوج سم از جمله گاو و اعضای خانواده گاوسانان می شود علائم مشخصه این بیماری تب بالا، کاهش شدید تولید شیر، بی اشتهائی،  ایجاد زخم در ناحیه سم و فضای بین انگشتی است.

وی افزود: تب برفکی بسیار واگیردار است و تماس با تجهیزات دامداری، غذا، وسایل نقلیه، البسه آلوده و حیوانات شکارچی اهلی و وحشی موجب گسترش بیماری می شود و این بیماری به عنوان طاعون برای صنعت دامداری محسوب می شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهربابک خاطر نشان کرد: تب برفکی به دلیل فاکتور هایی از جمله سرعت انتشار و شدت عفونت زائی، جزء مهمترین بیماری های ویروسی دام محسوب می گردد و طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی تب برفکی از جمله بیماریهای مشترک بین انسان و دام محسوب می شود اما عوارض این بیماری بر انسان ها بسیار کم است احتمال انتقال به انسان ها در شرایطی که از فراورده های لبنی خام و گوشت هایی که مراحل نگهداری و پخت را خوب طی نکرده اند وجود دارد.

                       

 

نظرات کاربــران:

 
تاکنون هیچ نظری در مورد این خبر ارسال نشده است

نام:
ایمیل:  
نظر:
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق