اوقات شــرعی
آب و هوا
آخرین اخبار شهرســتان کرمان

این امر درراستای حفظ کاربری اراضی کشاورزی صورت گرفته وامیداست تاثیر پیشگیرانه ای جهت جلوگیری ازتغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی وسوء استفاده افرادسودجو داشته باشد .

میزان 20 کیلوگرم بذر آفتابگردان روغنی رقم هیبرید فرخ در سطح 3 هکتار در سه منطقه در اراضی مهرآباد، چاری و ابراهیم آباد بخش باغین بصورت کاملاً مکانیزه تحت سیستم آبیاری نوار تیپ به کشت این محصول اختصاص یافت.

بمنظور توسعه الگوی کشت مناسب، کاشت گیاهان دارویی و گیاهان با نیاز آبی کم ، محصول زیره سبز در شهرستان توصیه و ترویج می شودو بر این اساس در سال زراعی 99-98 در سطح 135هکتار کشت گردید

با توجه به افزایش قیمت خوراک دام، حجم بالای واردات آنها و محدودیت منابع آب و خاک، توجه جدی به منابع جدید وکشت گیاهانی با بازده عملکردی بالا و اقتصادی و به منظورتأمین علوفه مورد نیاز جمعیت دامی کشور که از اهمیت زیادی برخوردار است ،کشت چغندر علوفه ای مورد توجه قرار گرفته است.

این گیاه می تواند در دامنه وسیعی از خاکها به خوبی رشد کند اما بهترین عملکرد آن در خاکهای زهکش دار با PH 5/6 تا 5/7 می باشد.

به مناسبت هفته جهاد کشاورزی19 طرح کشاورزی و دامپروری با هزینه کرد قریب 378 میلیارد ریال و اشتغالزایی 64 نفر به بهره برداری می رسد.

با تکمیل ظرفیت سد راین، مزارع و باغات پایین دست سد در سال زراعی جاری مشروب می شوند.

برداشت محصول ترخون در بخشهای گلباف و راین از اواخر فروردین ماه آغاز و تا پایان خرداد ماه ادامه دارد و در هر کشت 4 چین با فواصل زمانی 45 روز برداشت می گردد.

بر اثر وقوع سیل و طوفان در اردیبهشت ماه و بر اساس بازدیدهای میدانی وگزارشات کارشناسان مرکز جهاد کشاورزی در سطح69.05 هکتار از باغات شهرستان کرمان به میزان 22.5 میلیارد ریال و در سطح 97.25 هکتار از مزارع شهرستان به میزان 7 میلیارد ریال، خسارت وارد شده است

بر اثر وقوع طوفان در دهستان سیرچ از توابع بخش شهداد در روزهای 8 و 9 اردیبهشت ماه و بر اساس بازدیدهای میدانی وگزارشات کارشناسان مرکز جهاد کشاورزی در سطح 23 هکتار از باغات (زردآلو و قیصی ) به میزان 4970 میلیون ریال خسارت به بخش کشاورزی این منطقه وارد شده است.

در سال زراعی 99-98، 205 هکتار کلزا در شهرستان کرمان کشت گردیدکه بیشترین سطح زیرکشت مربوط به بخش شهداد باحدود 190 هکتار سطح زیرکشت می باشد.

با توجه به حجم بالای خسارات سیل اخیر به بخش کشاورزی در مناطق شهداد و گلباف و به منظور حمایت از عزیزان بهره بردار و تداوم چرخه تولید دو روز بعد از این رخداد، عملیات لایروبی 7 رشته قنات و احداث لوله گذاری به طول 3000 متر آغاز شد.

کار ارزیابی و کمک به کشاورزان با حضور سه تیم ارزیاب از کارشناسان مدیریت همچنان ادامه دارد.

در بخش دام نیز 132 رأس دام سبک و سنگین به میزان 6000 میلیون ریال و زیر بخش شیلات به 15000 قطعه ماهی خسارت وارد شد.

کشت محصول سیر در منطقه شهداد از نیمه های شهریور ماه شروع شده و اکنون با گذشت حدود 7 ماه از تاریخ کشت به مرحله برداشت محصول رسیده است.

آخرین اخبــار سایت های مرتبط
گزارش تصویری
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق