اوقات شــرعی
آب و هوا
آخرین اخبار شهرســتان کرمان

به منظور آشنایی بهره برداران با بیماری آنفولانزای مرغی، کلاسی آموزشی یک روزه با تدریس دکتر صادقی کارشناس کلینیک دامپزشکی باغین در مرکز جهاد کشاورزی باغین برگزار گردید .

با توجه به خشکسالی ها و تداوم آن در چند سال اخیر یکی از راههای مدیریت خشکسالی و مصرف بهینه آب تغییر الگوی کشت در بخش کشاورزی بوده و به همین منظور سعی شده است محصولات با نیاز آبی کم و راندمان بالا از جمله زرشک جایگزین محصولات با نیاز آبی بالا شود.

به منظور ارتقاء سطح آگاهی علمی زنان روستایی و آشنایی با مراحل رشد زیره سبز و ترغیب به کشت این گیاه کلاسی با عنوان کشت زیره سبز در روستای رحیم آباد بخش چترود با حضور 25 نفر از زنان روستایی با تدریس حسنخانی رئیس بخش چترود برگزار گردید.

برداشت محصول خرما در شهرستان کرمان از اواخر مرداد ماه آغاز و اوایل آذر ماه با میزان تولید 8100 تن و متوسط عملکرد 3000کیلوگرم در هکتار پایان یافت.

کلاس آموزشی اهمیت خرید نهال خرما کشت بافتی سالم و استاندارد با هدف اطلاع رسانی از مشکلات و عواقب ناشی از کشت نهال بدون شناسه از مراکز نا معتبر با تدریس خانم کلانتریان کارشناس مرکز و با حضور رئیس و کارشناسان مرکز، اعضاء شورای روستاهای جنوبی و 20 نفر از نخل کاران در سالن آموزش مرکز جهاد کشاورزی گلباف برگزار گردید.

تاکنون تعداد بالغ بر 22000 رأس دام سنگین در شهرستان کرمان پلاک گذاری گردیده و اجرای طرح با پلاک گذاری گوساله های تازه متولد شده و یا پلاک افتاده ادامه دارد.

سطح زیر کشت محصول کینوا دراین شهرستان 14 هکتار است که در بخش های مرکزی، شهداد و باغین کشت شده است.

احمد مسعودی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان گفت: کارگاه آموزشی پیوند زمستانه پسته با حضور 35 نفر از باغداران بخش در محل باغ الگویی در منطقه شرف آباد بخش مرکزی با تدریس موسی نژاد از اساتید مرکز تحقیقات کشاورزی با هدف آموزش این نوع پیوند که در پاییز و زمستان قابل انجام می باشد برگزار گردید.

با عنایت به محدودیت منابع آبی و توسعه و ترویج کشت گیاهان با نیاز آبی کم و گیاهان دارویی از سال 1392، کشت زعفران در شهرستان کرمان آغاز و با توجه به نیاز اندک این محصول به آب، امکان بهره برداری به مدت 5 تا 7 سال در یک نوبت کاشت، آبیاری در زمان های غیر بحران آب، رشد در زمین های شنی رسی، خاصیت خوب انباری محصول، سهولت حمل و نقل، عدم نیاز به ادوات سنگین، توان جذب نیروی کار در فصل رکود کشاورزی , ارزآوری سبب شده که کاشت زعفران در شهرستان توسعه یابد

سطح زیرکشت محصول انار در سطح شهرستان 900 هکتاراست که بخشهای گلباف و چترود بیشترین سطح زیر کشت این محصول را به خود اختصاص داده اند.

کارگاه آموزشی استفاده از سیلوی پوست پسته در تغذیه دام در محل ترمینال ضبط پسته آقای زنگی آبادی بخش مرکزی با حضور امام جمعه و شهردار شهر زنگی آباد و دیگر مسئولین مربوطه و دامداران بخش های تابعه شهرستان برگزار گردید.

آفت مگس ميوه مديترانه اي با رديابي هاي صورت گرفته از شهريور 97 در شهرستان كرمان در منطقه گلباف شناسايي شد و در سال 98 در 5 خرداد از منطقه گلباف ظهور حشره بالغ اعلام گرديد.

در راستای اهداف پدافند غیرعامل در رابطه با دام در این شهرستان مواردی مانند ایجاد پست های قرنطینه جهت واحدهای حساس و مهم پرورش دام و طیور، ایجاد و احداث واحدهای مهم و حساس پرورش دام و طیور به صورت پراکنده در سطح شهرستان، ایجاد انبارهای ذخیره نهاده های اولیه تولید از جمله غله، مواد دارویی،واکسن ها و... به صورت شناور توسط اداره کل پشتیبانی امور دام و سایر تشکل های مربوطه، ایجاد پست های قرنطینه در ورودی های شهرستان و نظارت دقیق و موثر بر ورود و خروج دام و طیور زنده توسط شبکه دامپزشکی شهرستان انجام شده و ادامه دارد.

در آخرین روز هفته پدافند غیرعامل مانور میدانی مقابله با مگس میوه مدیترانه ای در اندوهجرد شهداد با حضور مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، مدیر حفظ نباتات و مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی، مسئولین محلی، کشاورزان و دانش آموزان یکی از هنرستانهای این بخش در یکی از باغات مرکبات منطقه اندوهجرد شهداد برگزار شد.

به مناسبت هفته پدافند غیرعامل 5 طرح آب و خاک شامل دو طرح آبیاری تحت فشار، یک استخر ذخیره، یک طرح کانال و یک طرح لوله گذاری به بهره برداری می رسد.

آخرین اخبــار سایت های مرتبط
گزارش تصویری
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق