اوقات شــرعی
آب و هوا
آخرین اخبار شهرســتان شهربابک

نماتود مولد غدد ریشه یکی از بیماری های مهم در باغات دارای خاک سبک و شنی می باشد و نشانه هایی شبیه کمبود موادغذایی را به وجود می آورد .

با استناد به گزارشات رسیده آفت سوسک سرشاخه خوار پسته (سوسکو) در برخی باغات پسته مشاهده شده است .

با توجه به طولانی بودن دوره کارنس سم استامی پراید در محصول پسته، از مصرف این سم از اول خرداد خودداری نمایید.

سوسک شاخک بلند رزاسه یکی از آفات درختان میوه دانه دار و هسته دار متعلق به خانواده گلسرخیان و همچنین سنجد ، زالزالک ، رز و نارون است . لارو آن از قسمت های زیر پوست و مرکزی شاخه ها تغذیه می کند.

شپشک نخودی از جمله آفاتی است که به درختان به ، بادام و ... حمله می کند .

با توجه به آلودگی درختان گردو در منطقه جوزم و ریسه به کرم خراط و مشاهده خروج حشرات کامل این آفت در این مناطق ، زمان مبارزه با حشره کامل پروانه کرم خراط در این مناطق فرا رسیده است.

با توجه به حضور جمعیت قابل توجه آفت پسیل (شیره خشک) در بعضی باغات شهرستان ، جهت کنترل این آفت با مشورت به موقع با کارشناسان ذیصلاح گیاهپزشکی نسبت به مبارزه شیمیایی اقدام نمایید.

بدینوسیله دستورالعمل مبارزه با بيماري پوسیدگی طوقه و ریشه( گموز یا شیره سیاه)در باغات پسته را به اطلاع میرساند.

عوامل موثر در انتقال بیماری آتشک درختان میوه

با توجه به ریزش گلبرگ های درختان "به" و تشکیل میوه و شروع عملیات ردیابی باغات در صورت مشاهده علایم بیماری جهت کنترل بیماری آتشک اقدامات زیر را انجام دهید :

شروع عملیات ردیابی و علایم اولیه بیماری آتشک با توجه به فرا رسیدن مرحله ریزش گلبرگ ها و تشکیل میوه در درختان" به "، عملیات ردیابی و بازدید از باغات" به"، جهت شناسایی اندام های آلوده به بیماری آتشک به طور مستمر و پیگر انجام شود .

با کشت گیاهان دارویی، به اشتغال کمک و از منابع آب و خاک شهرستان شهربابک صیانت شده و وجود درآمد مطلوب ، تولید این گیاهان را به قابلیتی برای به تحقق شعار سال یعنی تحقق اقتصاد مقاومتی، توليد و اشتغال تبدیل کرده است .

آفت هلیوتیس لاروهایی به رنگ سبز روشن تا قهوه ای خرمایی دارد.

کرم سیب یکی از آفات مهم درختان به و سیب است که گاهی روی درختان گردو نيز دیده می شود.

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق