اوقات شــرعی
آب و هوا
آخرین اخبار شهرســتان شهربابک

به منظور مقابله با بیماری مهلک مشمشه عملیات خونگیری بیش از ۵۰ راس اسب در شهرستان شهربابک انجام شد

در ایام ا.. دهه فجر، یک طرح پرورش گاو شیری، یک طرح گلخانه کاکتوس و یک طرح صنایع تبدیلی مغز و خلال پسته در این شهرستان به بهره برداری می سد.

کود مرغی یکی از عوامل تهدید کننده در گسترش بیماری های طیور در ایران است و در شرایطی که آنفلوانزای فوق حاد در برخی استان ها شیوع دارد، حمل غیر بهداشتی کود واحدهای مبتلا یکی از عوامل مهم گسترش بیماری به شمار می رود .

در این شهرستان5500 هکتار سطح زیر کشت زراعی و 22000 هکتار سطح زیر کشت باغی وجود دارد که 2586 هکتار از باغات شهرستان تحت پوشش آبیاری پر فشار و کم فشار قرار گرفته است.

عملکرد درگلخانه ها بیشتر از فضای باز است . زیرا در کشت گلخانه ای شرایط مانند: دما رطوبت ، نور ،افات . بیماری هاو.... قابل کنترل است

این شهرستان دارای 160 هکتار زعفران شامل145 هکتار بارور و 15 هکتار نهال ، با متوسط عملکرد چهار ونیم کیلو در هکتار ،50 هکتار گل محمدی شامل40 هکتار بارور 10 هکتار نهال ، با متوسط عملکرد 4 تن گل تر در هکتار و همچنین 15 هکتار شامل گاوزبان ، چای ترش ،نعناع فلفلی و.... با عملکرد دو نیم کیلوگرم در هکتار می باشد.

در سال زراعی جاری 14 تن بذر گندم میهن ، ارگ ، حیدری و 3 تن بذر جو رقم ماکوئی در بین کشاورزان شهرستان توزیع گردید . وی گفت: از انجایی که کیفیت نانوایی گندم تولید شده در شهرستان به علت شرایط اقلیمی ، مساعد بودن اب و هوا از مرغوبیت بالایی برخوردار است گندم تولیدی بصورت خود مصرفی در شهرستان استفاده می شود .

اداره دامپزشکی شهرستان شهربابک اقدامات و فعالیت هایی در زمینه پدافند غیر عامل داشته که ارتقا و کاربردی کردن آن در اکثر فعالیت های بهداشتی نقش بسزایی داشته است.

شهرستان شهربابک با 160 هکتار سطح زیر کشت زعفران یکی از تولید کنندگان طلای سرخ در استان است که 145 هکتار از مزارع شهرستان در فاز تولید اقتصادی و 15 هکتار نهال می باشد .

این شهرستان با460 هکتار سطح زیر کشت باغات به، یکی از قطب های تولید این محصول در استان می باشد و مطابق هر سال برداشت به از باغات مثمر شهرستان از دهه ی اول آبان ماه شروع و تا پایان آبان ماه ادامه می یابد.

در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیک و به منظور تهیه نقشه های اراضی کشاورزی و اطلاعات مکانی کارگاه آموزشی سیستم یکپارچه سازی اطلاعات کشاورزی(سیاک) به­صورت ویدئو کنفرانس در محل این مدیریت و با حضور مدیر ، روسای مراکز جهادکشاورزی و کارشناسان مسئول پهنه برگزار شد.

مسایل حفاظتی و امنیتی برداشت محصول پسته با همکاری دادستان عمومی و انقلاب شهرستان و مسئولین ادارات اطلاعات ، پلیس اگاهی و نیروی انتظامی ، اطلاعات سپاه ، بخشدار مرکز ، اعضاء شورای اسلامی ، دهیاری ها ، کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی و کشاورزان موجب رضایت باغداران شد.

باتوجه به شروع فصل کاشت، داشت و برداشت زعفران در شهربابک و استقبال کشاورزان از کاشت این محصول و به منظورترویج توسعه کشت گیاهان با نیاز آبی کم، کلاس آموزشی با موضوع فوق با همکاری اداره ترویج و مراکز خدمات جهاد کشاورزی دهج و جوزم و حضورتعدادی از بهره برداران برگزار شد.

با توجه به سال جهش تولید و شرایط اقتصادی کشور حمایت از تولید کنندگان در زیر بخش های دامپروری،کشاورزی و صنایع مهمترین وظیفه مدیریت و سایر ارگانها می باشد.

در مناطق بنه یکه و جوزم این شهرستان به منظور ردیابی آفت قرنطینه­ای مگس میوه مدیترانه ای تعدادی تله فرمونی در درختان میزبان آفت انواع آلو، انجیر و... نصب شد که خوشبختانه موردی مشاهده نشده است.

آخرین اخبــار سایت های مرتبط
گزارش تصویری
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق