اوقات شــرعی
آب و هوا
آخرین اخبار شهرســتان سیرجان

به میمنت ایام الله دهه فجر با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان و مسئولین محلی این شهرستان طرح تغذیه مصنوعی منطقه چاه دراز شهرستان سیرجان به بهره برداری رسید.

: در راستای تشویق و ترغیب بهره برداران به استفاده از روشهای نوین آبیاری و صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی همچنین با هدف گردهمایی و تبادل تجربیات مددکاران و تسهیلگران وتوسعه کشاورزی پایدار ، یک دوره کارگاه آموزشی با عنوان شیوه های افزایش بهره وری آب و گردهمایی تبادل تجربیات مددکاران ترویجی و تسهیلگران زن روستایی بصورت هم زمان و با همکاری مدیریت هماهنگی ترویج استان در محل سالن اجتماعات این معاونت برگزار گردید.

پروژه کشت علوفه هیدروپونیک در محل طرح مرتع داری چاه دراز بیگلری با حضور دکتر شهبازی معاون وزیر جهاد کشاورزی و سرپرست سازمان جنگلها و مراتع آبخیزداری کشور ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، مدیر کل منابع طبیعی و مسئولین محلی به بهره برداری رسید.

از آنجا که بحران کم آبی به یکی از بزرگترین چا لشهای کشاورزان در سالهای اخیر بدل شده است لذا در این بین کاشت گیاهان با نیاز آبی کم و دارای صرفه اقتصادی امری اجتناب ناپذیر بنظر می رسد.

حضور آگاهانه مردم ، در مناسبات انقلاب خصوصا دهه فجر که بنیان و شروع انفلاب از آن بوده ، ضامن بقاء انقلاب و ناکارآمد کردن توطئه های استکبار جهانی و بی اثر شدن، آسیب هائی که از ناحیه دشمنان به انقلاب میرسد، می باشد

سطح زیر کشت گیاهان دارویی شهرستان سیرجان در حال حاضر 50 ( پنجاه ) هکتار است که 35 هکتار آن مربوط به توسعه کشت جدید در سال جاری می باشد.

کل سطح گلخانه های شهرستان 25.9 هکتار می باشد که از این سطح گلخانه مساحت 1.9 هکتار به صورت کاشت هیدروپونیک می باشد.

با توجه به اینکه گندم مهمترین گیاه زراعی جهان بوده و نقش به سزایی در تغذیه مردم و خودکفایی کشور دارد و در این شهرستان در سالهای اخیر با افزایش قیمت محصول پسته ،کشاورزان بخش وسیعی از زمینهای زراعی خود را به کشت پسته اختصاص داده اند، زراعت گندم در این شهرستان کاهش چشمگیری داشته است.

با توجه به اینکه گندم مهمترین گیاه زراعی جهان بوده و نقش به سزایی در تغذیه مردم و خودکفایی کشور دارد و در این شهرستان در سالهای اخیر با افزایش قیمت محصول پسته ،کشاورزان بخش وسیعی از زمینهای زراعی خود را به کشت پسته اختصاص داده اند، زراعت گندم در این شهرستان کاهش چشمگیری داشته است.

از آنجائیکه بخش کشاورزی بزرگترین مصرف کننده آب میباشد ، لذا برنامه جامع و اساسی در زمینه مصرف بهینه آب در این بخش در حال اجراست.

در راستای ایجاد و افزایش مشاغل خانگی زود بازده، یک دوره کارگاه آموزشی پرورش قارچ خوراکی با همکاری اداره فنی حرفه ای این شهرستان در محل سالن اجتماعات این مدیریت برگزار شد.

زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب در دانه های پسته ی باقی مانده روی درخت و میوه های ریخته شده بر کف باغ، زمستان گذرانی می کنند.

مگس میوه مدیترانه ای یکی ازآفات مخرب و خطرناک کشاورزی در دنیا میباشد.

به منظور ارتقاء فرهنگ دینی و اجرای رکن اقتصادی حاکمیت همایش زکات با محوریت آموزش و ترویج فرهنگ زکات ویژه کارشناسان و فعالان بخش کشاورزی در شهرستان سیرجان برگزار گردید

برداشت محصول پسته ازابتدای مهر ماه در سطح 43 هزار هکتار باغ مثمراین شهرستان آغاز و تا اوایل آبان ماه ادامه خواهد داشت.

آخرین اخبــار سایت های مرتبط
گزارش تصویری
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق