اوقات شــرعی
آب و هوا
آخرین اخبار شهرســتان سیرجان

نماز جمعه 24 خردادماه در این شهرستان و بخش های تابعه با حضور مردم همیشه در صحنه و مسئولین مراکز و جمعی از کارکنان این مدیریت به مناسبت هفته جهاد کشاورزی با قرائت بیانیه سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان توسط مجری برگزار شد.

با توجه به سطح زیر کشت وسیع محصول پسته در دهستان زیدآباد این شهرستان، یک دوره کارگاه آموزشی و روز مزرعه با عنوان تغذیه وکوددهی درختان پسته در روستای دهمیر زیدآباد برگزار شد.

تا کنون در این شهرستان 2462 هکتار آبیاری کم فشار اجرا شده و در سال جاری تا کنون 124 هکتار این سیستم اجراشده است.

در هفته جهاد کشاورزی ( 21 - 27خردادماه) هشت طرح کشاورزی و دامپروری با هزینه کرد بیش از 119 میلیارد ریال و اشتغالزایی81 نفر به بهره بردرای می رسد.

با عنایت به سطوح زیر کشت قابل توجه محصول پسته در این شهرستان، یک دوره کارگاه آموزشی با موضوع «مزایا و روش استفاده اصولی استفاده از ادوات و ماشین آلات کشاورزی» با همکاری شرکت خدماتی- حمایتی کشاورزی کرمان درمحل مدیریت برگزار گردید.

نماتود مولد غده ریشه یکی از بیماری های مهم پسته می باشد.

تاکید می گردد از مصرف این گونه سموم خصوصاً فن والریت و دورسبان در باغات پسته اکیداً خودداری شود.

"تفاوت داغوی ناشی از کمبود کلسیم و سن زدگی"

با توجه به اینکه زمان مناسب مبارزه علیه آفات شپشک واوی و شپشک تنه ای پسته در همه مناطق فرا نرسیده است،

بدینوسیله دستورالعمل مبارزه با بيماري پوسیدگی طوقه و ریشه( گموز یا شیره سیاه)در باغات پسته را به اطلاع میرساند.

بر اساس سیاست اصلی این شهرستان در جهت صرفه جویی در مصرف آب اجرای طرح های آبیاری تحت فشار می باشد، به طوریکه تاکنون سطحی بیش از 10678 هکتار از باغات و مزارع به این سیستم ها مجهز شده است.

از جمله محصولات با نیاز آبی کم که طی سنوات گذشته وزارت جهاد کشاورزی در امر توسعه و ترویج آن اهتمام ویژه ای ورزیده گل محمدی می باشد.

جهت ارتقاء سطح بینش و دانش زنان روستایی شهرستان سیرجان، از منطقه بلورد این شهرستان بازدید و با نحوه رشد و پرورش و خواص گیاهان ریواس و کاکوتی آشنا شدند.

به استناد گزارشات رسیده آفت سوسک طوقه و ریشه پسته (کاپنودیس) در بعضی باغات شهرستان خصوصا باغاتی که دچار ضعف و کم آبی می باشند، مشاهده گردیده است.

به استناد بررسی‌های انجام شده، همانند سال های گذشته معیار مبارزه علیه آفت پروانه میوه‌خوار پسته زمانی که دوسوم دانه های پسته تشکیل شده باشد اعلام می‌گردد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق