اوقات شــرعی
آب و هوا
آخرین اخبار شهرســتان سیرجان

مگس میوه مدیترانه ای یکی ازآفات مخرب و خطرناک کشاورزی در دنیا میباشد.

به منظور ارتقاء فرهنگ دینی و اجرای رکن اقتصادی حاکمیت همایش زکات با محوریت آموزش و ترویج فرهنگ زکات ویژه کارشناسان و فعالان بخش کشاورزی در شهرستان سیرجان برگزار گردید

برداشت محصول پسته ازابتدای مهر ماه در سطح 43 هزار هکتار باغ مثمراین شهرستان آغاز و تا اوایل آبان ماه ادامه خواهد داشت.

مگس میوه مدیترانه ای یکی از زیانبارترین آفات کشاورزی در جهان است

توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین

کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته

با توجه به خشکسالیهای اخیر و نیاز کاشت گیاهان با نیاز آبی کمتر و با وجود منطقه بلورد این شهرستان که یکی از بکرترین و مستعدترین مناطق برای رشد و پرورش انواع گیاهان دارویی می باشد، این مدیریت اقدام به برگزاری یک دوره کارگاه آموزشی کاشت و پرورش گیاهان دارویی با محوریت زعفران و گاوزبان نمود.

با توجه به حمله ی افت مهلک زنبور مغزخوار بادام به منطقه هماشهر این شهرستان که سطح وسیعی از باغات بادام شهرستان را به خود اختصاص داده است و پیشرفت سریع و گسترده این بیماری از سویی و عدم آشنایی روستاییان از میزان فعالیت و زیان دهی این افت موجب شدکه در چند سال گذشته برداشت محصول بادام در این منطقه با کاهش چشم گیری مواجهه شود.

این طرح ها با هزینه کرد اعتباری بیش از123میلیارد ریال که حدود 76 میلیارد ریال ان از اعتبارات دولتی است و201 نفر اشتغال زایی ایجاد می کند به بهره برداری رسید.

مساحت گلخانه های شهرستان در سال جاری نسبت به سال قبل حدود2 هکتار افزیش سطح داشته است.

سطح زیر کشت گیاهان دارویی شهرستان سیرجان 31 هکتار می باشد و اقلیم شهرستان مستعد پرورش انواع گیاهان دارویی از جمله آویشن، اسطوخودوس، زیره، گل گاوزبان، به لیمو، پنیرک، گل راعی، مرزنجوش، بادرنجبوییه، بابونه، چای ترش، زوفا، کاکوتی، سنبل الطیب، مریم گلی و بسیاری از گیاهان دارویی از خانواده های متعدد گیاهی از جمله نعناعیان، چتریان، شاهپسند، بابونه، پنیرک، سنبل الطیب می باشد.

اتحادیه تعاونی تولید شهرستان سیرجان با اجرای طرح سیماب یا به عبارتی طرح سیستم مرجع آموزش و بهره وری، گامهای موثری در خصوص علمی و فنی نمودن کشاورزی، اشتغالزایی جهت فارغ التحصیلان بخش کشاورزی و... برداشته است.

در تیرماه سال جاری پیگیری هایی در راستای اجرای طرح تجمیع باغات پسته شهرستان در سطح 860 هکتار به همراه مبارزه با آفت پسیل پسته انجام شد.

سم کنفیدور به عنوان یکی از سموم موثر بر علیه آفت پسیل پسته مورد استفاده قرار گرفته است

به استحضار می رساند که در حال حاضر مجوز تولید و مصرف سم دیازینون به شکل پودر وتابل(wp)به حالت تعلیق در آمده و بدلیل مخاطرات بهداشتی و زیست محیطی، تدارک این سم در انواع مختلف فرمولاسیون از ابتدای سال 1398 ومصرف آن از ابتدای سال1400 درکشور ممنوع می باشد.

آخرین اخبــار سایت های مرتبط
گزارش تصویری
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق