اوقات شــرعی
آب و هوا
آخرین اخبار شهرســتان ارزوئیه

در هفته جهاد کشاورزی(21- 27 خردادماه) ده طرح آب و خاک و کشاورزی با هزینه کرد اعتبار 83 میلیارد ریال که بیش از 37 میلیارد ریال آن از اعتبارات دولتی است، به بهره برداری می رسد.

كاشت پنبه در این شهرستان از 20 اردیبهشت ماه آغاز و تا اواخر خردادماه ادامه دارد و پيش بيني مي شود تا پايان فصل كاشت 1000 هكتار از مزارع شهرستان به كشت پنبه اختصاص يابد.

برداشت کلزا از سطح 250 هکتار از نیمه اردیبهشت ماه آغاز وتا نیمه خردادماه ادامه دارد.

جلسه کمیته برداشت با حضور فرماندار ، وجمعی از مدیران وکارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استان و سایر اعضا ء ونماینده کشاورزان در محل فرمانداری تشکیل گردید .

شهرستان ارزوئيه با دارا بودن سطحي بيش از 45000هكتار اراضي كشاورزي وقريب به 300000هكتار مراتع، شاهد ريزش ملخ صحرايي دريايي بود كه با رصد و رديابيهاي شبكه مراقبت تا كنون 4 كانون ملخ در مناطقي مانند ده شيخ ووكيل آباد مناطق هم مرز با هرمزگان و صوغان هم مرز با شهرستان جيرفت شناسايي وفورا كانون كوبي گرديد.

کارگاه آموزشي "آشنايي با كمباين و نحوه كنترل و سنجش ريزش غلات "با همكاري اداره توسعه فناوريهاي مكانيزه ومديريت هماهنگي ترويج كشاورزي استان وبا مشاركت كارشناسان شركت كمباين سازي اراك وبا حضور كارشناسان مكانيزاسيون ،زراعت و ترويج شهرستانهاي ارزوئيه ، بافت و سيرجان در محل مديريت جهاد كشاورزي ارزوئيه برگزار گرديد.

ساليانه حدودا 1000 هكتاراز مزارع شهرستان ارزوئيه به كشت پنبه اختصاص دارد و با توجه به اينكه محصول پنبه سال قبل كشاورزان به قيمت بالايي خريداري شد در سال زراعي جاري هم احتمال افزايش سطح زيركشت اين محصول پيش بيني مي گردد.

در سال رونق تولید در این شهرستان جهت افزایش بهره وری آب و راندمان تولید؛ توسعه کشت های گلخانه ای، توسعه کشت گیاهان دارویی و اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار با تخصیص تسهیلات کم بهره برای اجرا در نظر گرفته شده است.

بیماری سیاهک آشکار جو (ustilago nuda) از زمانی قابل تشخیص می شود که خوشه ها روی بوته ظاهر شوند.

علائم بیماری لکه نواری باکتریایی گندم و جو (Xanthomonas translucens) شامل لکه های آب سوخته در بین رگبرگ ها می باشد.

با توجه به گرم شدن هوا در شهرستان و تفریخ سریع تخم آفت سن گندم خواهشمند است بمنظور جلوگیری از خسارت و افت قیمت گندم برداشتی، (در صورت لزوم) نسبت به سمپاشی مزارع خود با نظر و مشورت کارشناسان اقدام نمایید.

با توجه به مشاهده و گسترش بیماری زنگ زرد در مزارع گندم، لطفا هر چه سریعتر نسبت به مبارزه شیمیایی با نظر و مشورت کارشناسان جهاد کشاورزی اقدام نمایید.

ملخ صحرايي –دريايي آفتي درجه يك و بسيار خطرناك است و بومي ايران نيست و هرچند سال يكبار از كانون هاي دائمي خود كه شامل آفريقا ، عربستان سعودي ، هندوستان وپاكستان است . به مناطق جنوبي ايران حمله مي كند و چون معمولا از روي خليج فارس پرواز نموده به نام ملخ دريايي ناميده مي شود و ازنظر اقتصادي خسارت ملخ دريايي فوق العاده حائز اهميت است . در حال حاضر در سطح 15 هكتار مبارزه با اين آفت در مناطق مختلف شهرستان ارزوئیه صورت گرفته است .

خواهشمند است نسبت به خروج کندوهای زنبور عسل خود از مناطق سمپاشی شده علیه ملخ صحرایی ، هر چه سریعتر اقدام نمایید .

با توجه به سمپاشی مراتع آلوده به ملخ صحرایی، خواهشمند است از چرای دام در مراتع سمپاشی شده به مدت 5 روز بعد از سمپاشی، خودداری نمایید.

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق